top of page
Selcuk.png

Karakter

Rahat bir atmosfer, yerel karakterini koruyan küçük bir kasaba. İster sokaklarda geziniyor, ister yerel bir kafede çay içiyor ya da sadece doğayı seyrediyor olun, burada hayatın tadı daha yavaş çıkar.

Ahali

Burası, yaklaşık 25.000 sakini ve yılda iki milyondan fazla ziyaretçisi olan bir yer. Turistler arasında bu denli popüler olmasına rağmen, bu durum buranın yerel karakterini ve sakinlerinin kültürel mirası paylaşma hevesini zayıflatmamıştır.

Tarihi Yerler

Kasaba, UNESCO listesinde yer alan Efes, Artemis Tapınağı, St. John Bazilikası ve İsa Bey Camii gibi tarihi simge yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Kent içinde yer alan Efes Arkeoloji Müzesi’nde ise şehirden ve yakın bölgelerden antik eserler sergilenir.
 

Çarşı-Pazar

Selçuk’un sokakları küçük dükkanlar ve tezgahlarla doludur. Ayrıca her çarşamba ve cumartesi renkli sokak pazarları kurulmaktadır.

Doğa

Bölge, yakın mesafede bulunan milli parklarla çevrilidir. Bu parklar, ziyaretçilere manzaralı yürüyüş parkurları, yüzme noktaları ve piknik alanları sunar. 

Mutfak

Yerel mutfak, kasabanın rahat atmosferini yansıtan çok sayıda kafe ve restoranda tadılabilir. Şirince ve Urla’daki üzüm bağları, şarapseverler için önemli tadım noktalarıdır. Bağ yolu rotası manzaralı köyleri ve yemyeşil zeytinlikleri keşif fırsatı sunar.  
Kültür

Bölgenin Efes filozoflarına kadar uzanan zengin tarihi, burayı akademik ve kültürel bir merkez haline getirmiştir. Burada yer alan enstitülerin yerel halka ve ziyaretçilere hitap eden etkinlik ve programlarıyla Selçuk, yıl boyunca hareketli bir destinasyon olmaya devam eder. 

SELCUK HOUSE 2023 V91024_1-09.jpg
SELCUK HOUSE 2023 V91024_1-08.jpg

Tarihi Önem

Selçuk, antik çağlara kadar uzanan zengin bir tarihe ve kültürel mirasa sahiptir. Kasabanın çevresinde yer alan en ünlü ziyaret noktası, bir zamanlar Yunan ve Roma dönemlerinde hareketli bir ticaret ve kültür merkezi olan Efes antik kentidir. Buradaki kalıntılar dünyanın her yerinden turist çeker.Şehrin mimarisinde ve simge yapılarında hâlâ görülebilen Bizans ve Osmanlı dönemlerinin kalıntıları ile Selçuk’un kendisi de zengin bir tarihe sahiptir. Ayasuluk Tepesi’nde bulunan 6. yüzyıldan kalma St. John Bazilikası ile erken Osmanlı döneminde inşa edilmiş 14. yüzyıldan kalma İsa Bey Camii buna bir örnektir. Bölgedeki diğer tarihi cazibe merkezleri arasında Efes’teki Artemis Tapınağı, İsa’nın annesinin son evi olduğuna inanılan Meryem Ana Evi, ve hem Hıristiyan hem de İslami geleneklerde dini bir öneme sahip Yedi Uyurlar Mağarası yer alır.

Untitled-1.png
bottom of page